תביעות נזיקין – רשלנות מקצועית

רשלנות מקצועית היא תחום מורכב במיוחד בכל ענף דיני הנזיקין.
התביעות הינן הן במישור נזקי הגוף (תביעות בתחום הרפואה – רשלנות כנגד רופאים, ומעניקי שירות רפואי ופארא רפואי, כולל רפואה אלרטנטיבית), והן במישור נזקי רכוש (תביעות בתחום המשפטי – רשלנות כנגד עורכי דין; תביעות בתחומי מקצוע נוספים – רשלנות מהנדסים, שמאים, או תחומים אחרים).
מורכבות התחום נובעת מכך, שעורך הדין המטפל בעניין, חייב את היכולות ללמוד ולהכיר את רזי תחומי העיסוק והמומחיות של איש המקצוע שנטען שהתרשל במקצועו.
בנוסף קיימת חשיבות רבה לחוות דעת מומחה מטעמו של הלקוח, בענף המקצועי הרלבנטי, חוות דעת שתבהיר מה הסטנדרטים הנהוגים בענף, באם יש כללים או הנחיות מחייבות, ובאיזה אופן התרשל איש המקצוע.
לצד חוות דעת בדבר החובות והסטנדרטים והפרתם, כאמור, על ידי איש המקצוע שכנגדו מוגשת התביעה, יש צורך לא פעם בחוות דעת להערכת הנזקים. נזקים אלו יכולים ויהיו נזקי גוף – ואזי חוות הדעת הנוספת תהא רפואית; ומאידך יתכן ויהיו נזקי רכוש – ואזי חוות הדעת הנוספת תהא של שמאי בענף הרלבנטי שבו נגרם הנזק.

רשלנות מקצועית רפואית יכולה לבוא לידי ביטוי, למשל – בשלב אבחון המחלה או הסימפטומים, או בשלב הטיפול בבעיה רפואית (טיפול רפואי לקוי, מחדלים בטיפול, ניתוח רשלני שגרם לנזקים ועוד) או אפילו בשלב בו נדרשת הסכמה מדעת מראש של הניזוק לטיפול שניתן, בטרם ניתן.
בתחום הרשלנות הרפואית ישנה גם חשיבות לאבחן ולהפריד בין הבעיה הרפואית שהביאה את האדם מלכתחילה לגשת לטיפול, לבין הרשלנות של איש המקצוע הרפואי והנזק שגרם במהלך הטיפול או במחדל מטיפול נחוץ.

רשלנות מקצועית אחרת הינה כזו של עורך דין. לדוגמא – הימנעות מבדיקה מקיפה של פרטי זכויות קנייניות בנכס, כשהוא מייצג קונה, ובאופן זה מביא למצב דברים בו נחתם חוזה ואף משולמת תמורה (ולו גם חלקית) למי שלמעשה אינו בעל הזכויות או שהינו בעל זכויות מוגבלות או חלקיות בנכס.
כמי שמייצגת, כקובלת, את וועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין במחוז תל אביב, אני מכירה ומודעת היטב לחובות המוטלות על עורכי דין, ומהי התנהלות נכונה וראויה של עורכי דין בתחום, כולל חובותיהם כלפי הלקוח, ובהתאם לכך – המצבים בהם החובות הללו הופרו, או קוימו באופן לקוי וחסר.

דוגמא נוספת לרשלנות מקצועית יכולה להיות בעת הזמנת עבודות קבלן או מהנדס. עבודות שבדיעבד מסתבר שנערכו באופן בלתי מקצועי והמוצר המוגמר שנמסר ללקוח הינו לקוי, פגום, חייב בתיקון בעצמו, או הסב נזקים נוספים נלווים מעבר לכך, מחמת הפגמים שבו עצמו.

השירות המשפטי שמשרדי מעניק יכול לכלול שירות של ליווי שוטף, יעוץ, ייצוג, הדרכה ו/או הנחיה אלו הינם

השירות המשפטי שמשרדי מעניק יכול לכלול שירות של ליווי שוטף, יעוץ, ייצוג, הדרכה ו/או הנחיה אלו הינם למן הרגע הראשון ועד לתום ההליך וקבלת הפיצויים, ובין היתר –

1. בדיקה, ואיסוף מידע על מנת לברר אם יש אחראים לנזק שנגרם, ולגבש את אחריותם. כל זאת, תוך כדי הפניה לאנשי מקצוע שיסייעו באבחון וזיהוי הכשלים / הפרת החובות / חריגה מסטנדרטים / הליקויים השונים שגרמו להתרחשות הנזקים.

2. סיוע בריכוז מידע תיעוד, קבלות ופרטים לגיבוש הנזקים בין נזקי גוף ובין נזקי רכוש. גם כאן, תוך כדי הפנייה למומחים רלבנטים שיעריכו את הנכות הרפואית ככל שנותרה, או ישומו את נזקי הרכוש שנגרמו.

3. איתור הגורמים האחראים, לרבות פוליסות ביטוח חבות או אחריות שיכולות להיות המקור לגביית פיצויים שהניזוק מבקש לקבל.

4. פנייה בדרישות או הגשת תביעות משפטיות כנגד הגורמים האחראיים לתאונה, הגורמים המעוולים.

5. ניהול תביעה משפטית. זהו הליך מורכב שכולל שלבים מקדמיים, דיונים בבית המשפט, הערכות ותחשיבי נזקים, גיבוש הטיעון המשפטי, הכנת תצהירים וראיות להוכחת האחריות והנזקים, הכנת הלקוח עצמו ועדים מטעמו למסירת עדות, חקירת עדים מטעם ההגנה – אותם גורמים שנתבעו כאחראים לתאונה וחייבים בפיצוי, כולל חקירת מומחים.

6. ליווי בהליכי גישור, הידברות ומו"מ ופשרה.

7. הענקת הסברים בכל שלב ושלב, על מנת לאפשר ללקוח לקבל החלטות מושכלות שהוא עצמו שלם עמם.

פגישת ייעוץ ראשונה אינה כרוכה בתשלום. ליצירת קשר.
* אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי.

הישגים

פיצויים בעקבות אבחון מאוחר של אנדומטריוזיס

ענת (שם בדוי) התלוננה בפני רופאים שונים, גם גניקולוגיים וגם רפואת משפחה, על כאבים עזים בעת מחזור.

פיצוי בסך של קרוב למליון ורבע ש"ח

במאי 2014 ארעה טרגדיה במשפחת ג', כאשר בנם בן ה- 19 אשר עבד כפועל פשוט בחברת תשתיות כבישים, נהרג בזמן עבודתו.

מאמרים

גן האירועים "מקום בלב" ברעננה חויב בפיצוי בסך של 184,000 ₪ בגין רשלנות בהגשת מנות חלביות שהוצגו כ"פרווה" והעמדת קטין אלרגי בסכנת חיים

בית המשפט פסק כי מסעדה ברעננה תפצה קטין, ת.ח., שסובל מאלרגיה לחלב, ועל אף שהוריו פנו מספר פעמים לוודא שמנה שהוצגה כ"פרווה" אינה כוללת מרכיבי חלב, משום האלרגיה של הילד

המשך לקרוא

פסילת רישיון נהיגה על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

נהגים רבים שנפגעו בתאונה, חלו במחלה, עברו ניתוח או כל עניין רפואי אחר, ממנו החלימו וחזרו לקו הבריאות, נדרשו להיבדק על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד), לא פעם תוך שרישיון הנהיגה שלהם מותלה ונאסר עליהם לנהוג עד לסיום הבירור.

המשך לקרוא

אופניים חשמליים וקורקינט חשמלי סגוויי והוורבורד דברים שחשוב לדעת לפני שעולים ונוסעים

הפרת הוראות התעבורה בנוגע לתקינות קורקינט חשמלי בו נעשה שימוש, או לתנאים לנהיגה על הקורקינט – מהווה עבירה שבגינה קנס של 1,000 ש"ח, כשלצד זאת אין רישום של ניקוד, (צו התעבורה (עבירות קנס)

המשך לקרוא